Biotinas, dar kitaip yra vadinamas vitaminu H, vitaminu B7. Tai vandenyje tirpus vitaminas, kurį pagamina žmogaus žarnyno mikroflora. Tačiau tam reikia, kad žarnynas būtų švarus, be patogeninių organizmų ir skilimo produktų.
Žmogui, kuris yra sveikas, turi pilnavertę mitybą, neturi žalingų įpročių, biotino trukti neturėtų. Pagrindinės priežastys dėl ko gali būti biotino stoka:
- nepilnavertė mityba
- žalių kiaušinių vartojimas
- ilgalaikio geriamųjų antibiotikų ir kai kurių vaistų vartojimas
- rūkymas
- lėtinis alkoholizmas
- žarnyno patologijos
Biotino trūkumas įspėja apie save sausėjančia oda, slenkančiais, silpnėjančiais ir anksti žylančiais plaukais, silpnėjančiais nagais, raumenyse atsiradusiu skausmu ir jautrumu, taip pat pasireiškia pykinimas, nuovargis, galūnių tirpimas, suprastėjęs apetitas, odos uždegimai, egzema ar dermatitai.
Kuo naudingas biotinas?
Biotinas mažina plaukų slinkimą, yra skirtas normaliai odos būklei palaikyti, kraujo gamybai, nervų sistemos veiklai, normaliems pagrindinių maistinių medžiagų apykaitos procesams.
Šis vitaminas aktyviai dalyvauja daugelyje apykaitos procesų: baltymų, riebalų ir angliavandenių, reguliuoja cholesterolio ir gliukozės kiekį organizme, stiprina vitamino С veikimą, neleidžia vystytis uždegiminiams procesams odoje ir lėtina jos senėjimą.
Biotinas taip pat labai svarbus sveikai odai, plaukams ir nagams, tad kosmetologai jį vadina „grožio šaltiniu“. Į biotino molekulės sudėtį įeina siera, kuri reikalinga, kad išsaugoti sveiką odos, plaukų ir nagų išvaizdą. Manoma, kad biotinas padeda atsinaujinti odai ir stabdo plaukų slinkimą, padeda greičiau augti naujiems plaukams. Tad biotinas labai svarbus žmogaus energingumui ir grožiui.
Šio vitamino bent nedideliais kiekiais randama praktiškai visuose augaliniuose ir gyvuliniuose produktuose. Žinoma, kad itin daug biotino yra mėsoje ir mėsos subproduktuose. Jo gausu mielėse, kiaušinio trynyje, avižiniuose dribsniuose ir kituose grūdiniuose produktuose, žuvyje ir žuvies produktuose, pieno produktuose, žirniuose, riešutuose, šokolade ir kt. Ypač daug biotino randama saldžiuosiuose kukurūzuose, austrėse, migdoluose, silkėje. Žali kiaušiniai – mažina biotino įsisavinimą. Tuomet organizmas negali pasisavinti juose esančio biotino dėl žaliuose kiaušiniuose randamo antivitamino, vadinamo avidinu. Tad geriau kiaušinius valgyti virtus, nes būtent kiaušiniai yra natūralus biotino šaltinis.
Biotino paros norma
Biotino paros norma priklauso nuo žmogaus fizinės būklės ir jo amžiaus. Taip pat kai kurie šaltiniai pažymi, kad šio vitamino moterų organizmas sintetina mažesnį kiekį, tai moterims jo reikia daugiau ir dažniau. Vitamino B7 perdozavimo požymių nėra pastebėta. Jei jo suvartojama daugiau, jis bus pašalintas su šlapimu. Taip pat yra žinoma, kad biotinas ar maisto papildai turintys biotino, turėtų būti nevartojami bent keletą dienų iki laboratorinių kraujo tyrimų. Mat biotinas gali iškreipti Jūsų kraujo analizų parodymus.
Jei kalbėti apie biotiną grožiui, verta pažymėti, kad norint turėti efektą – gražius plaukus, nagus, reikia laiko. Minimalus biotino maisto papildų kursas yra 3 mėnesiai. Jei tai liečia gydymą, biotino panaudojimo kiekius ir vartojimo terminus, reikėtų suderinti su gydytoju.
Tačiau reikia nepamiršti, kad papildai su biotinu, tai ne vaistas. Papildai tik praturtina jūsų vartojamą maistą. Toliau viskas priklauso nuo Jūsų. Svarbu ir Jūsų psichologinė sveikata, sveikas gyvenimo būdas.
❗ Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.
❗ Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusiekus – naudoti draudžiama.