Plaukų slinkimas.Galimos priežastys
Dėl susiklosčiusios situacijos pasaulyje daugelis iš mūsų yra nuolatinėje emocinėje įtampoje, ilgalaikio streso būsenoje. Kaip rodo statistika, stresas yra pagrindinė daugelio plaukų slinkimo ir galvos odos ligų priežastis. Dėl streso dažniausiai vyksta reaktyvus telogeninis plaukų slinkimas, kuris prasideda po 2-3 mėnesių po streso.
Kaip stresas veikia plaukų augimą
Streso metu aktyvuojasi pagumburio-hipofizės sistema, kuri veikia antinksčius ir pradeda aktyviai gaminti kortizolį, adrenaliną. Dėl to įvyksta odos, įskaitant galvos odą, kraujagyslių spazmas, kurie maitina plaukų folikulus; taip pat sutrinka riebalinių liaukų veikla. Dėl to plaukų folikulas negali gaminti pilnaverčio plauko, todėl jis per anksti pereina į ramybės fazę, kurią lydi gausus plaukų slinkimas, struktūros ir kokybės pablogėjimas. Panašiai plaukų folikulą veikia ir per didelė prolaktino – hipofizės hormono – gamyba, kuri taip pat pastebima streso metu. Streso metu aplink folikulus esančiuose audiniuose plaukai gamina daug neigiamai veikiančių medžiagų, kurios sukelia ląstelių žūtį ir ankstyvą folikulų perėjimą į ramybės fazę. Streso metu jautriausia yra folikulo kamieninių ląstelių zona, iš kurios formuojasi naujas plaukas. Tokios būsenos metu plaukai neauga.
Testas. Plaukų būklės patikrinimas
Plaukų slinkimas yra dažna problema. Kaip suprasti, kas vyksta ir kokia yra plaukų būklė namuose?Jei nerimaujate dėl plaukų būklės, patikrinkite, kiek plaukų slenka. Yra būdas patikrinti, kiek plaukų jums slenka. Paimkite dviem pirštais sruogą, susidedančią iš 20-30 plaukų, ir lėtai, bet tvirtai traukite už plaukų. Jei po testo iškris daugiau nei šeši plaukai, tai bus požymis, kad problema yra.
Šis metodas nesuteikia šimtaprocentinio rezultato, todėl, jei jums atrodo, kad slenka daugiau plaukų nei turėtų, kreipkitės į specialistą, tačiau atminkite, kad kiekvieną dieną žmogus praranda tam tikrą kiekį plaukų, ir tai yra normalu.
Esant plaukų slinkimui, nereikėtų nusiminti. Tai yra išgydoma. Plaukų slinkimas gydomas kompleksiškai.
Plaukų slinkimo priežastys
Taip vadinamas moteriškas plaukų slinkimo tipas (moksliškai „difuzinis“) gali būti susijęs su keliomis priežastimis:
– Mikroelementų trūkumas (geležies, cinko, chromo, seleno, vitamino B12);
– Lėtinės somatinės ar infekcinės ligos;
– Stiprus stresas;
– Vaistų vartojimas;
– Neigiamas išorinių veiksnių poveikis.
Visi šie veiksniai tampa trigeriais, kurie sukelia patologinį procesą. Išanalizuokite, ar kuri nors iš šių priežasčių galėjo sukelti plaukų slinkimą jūsų atveju.
Ką daryti esant plaukų slinkimui?
- Avitaminozė. Jei trūksta vitaminų ir mineralų, juos reikia papildyti. Geriausia kreiptis į terapeutą, atlikti tyrimus ir tik tada pradėti gydymą. Vis dėlto, niekada nebus per daug vartoti naudingų medžiagų kartu su maistu. Norint pagerinti plaukų būklę, valgykite maisto produktus, turtingus vitaminais C ir B: citrusinius vaisius, kivį, erškėtuoges, juoduosius serbentus, pilno grūdo produktus, kiaušinius, mieles ir kepenis.
- Ligos. Plaukų slinkimo priežastimi gali būti hormonų disbalansas (menopauzė, endokrininės sistemos sutrikimai, cukrinis diabetas). Tokiu atveju padės tik specialistas. Taip pat plaukų folikulų silpnėjimą gali sukelti anemija (sumažėjęs hemoglobino kiekis), liga, pasižyminti mieguistumu, nuolatiniu silpnumu, apatija. Visa tai yra priežastis atlikti kraujo tyrimą dėl hemoglobino ir įtraukti į racioną geležies turinčius produktus: granatus, jautieną, moliūgų sėklas, obuolius, špinatus, pupeles.
- Stresas. Lėtinis stresas veikia kraujotaką. Kai ji sulėtėja, plaukai pradeda mirti. Problema ta, kad stresas galbūt jau seniai praėjo, tačiau plaukai slenka tik dabar. Viskas dėl augimo ciklo. Žinoma, anksčiau ar vėliau viskas normalizuosis, tačiau geriau nesusirgti, išsimiegoti, tinkamai maitintis (ir vartoti pakankamai baltymų), sportuoti ir, galbūt, kreiptis į psichologą.
- Vaistai. Kai kurie vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio ir antidepresantai turi nemalonų šalutinį poveikį – plaukų slinkimą. Taigi, išanalizuokite tablečių, kurias vartojate, sudėtį. Po vaistų vartojimo plaukų danga greičiausiai atsistatys – reikia laukti (ir papildomai vartoti vitaminus bei rūpintis plaukais), tačiau nepertraukti gydymo kurso savarankiškai.
- Išoriniai veiksniai. Kaip bebūtų keista, problema gali būti ir netinkama plaukų priežiūra. Netinkamos priemonės, nuolatinis feno, plaukų tiesintuvo ir kitų aukštos temperatūros prietaisų naudojimas. Norint netraumuoti plaukų, leiskite jiems pailsėti, o geriausia kuriam laikui atsisakyti formavimo. Pasitarkite salone su stilistu – profesionalas parinks tinkamą priežiūros priemonių gamą.
Kaip kolagenas veikia plaukų sveikatą
Kolageno nauda pirmiausia pastebima žmonėms, turintiems trapius, sausus ir blankius plaukus. Jei pastebite, kad jie tapo nepaklusnūs ir pernelyg pūkuoti, o jūsų plaukai susilpnėjo, gali padėti atstatymo procedūra. Ją naudoja intensyviai prižiūrint plaukus – komponentas padeda giliai drėkinti plaukus, didina jų stiprumą ir elastingumą, apsaugo nuo ultravioletinių spindulių. Žmogaus organizmas pats sugeba gaminti kolageną. Pagrindinė problema, dėl kurios tenka griebtis kosmetinių procedūrų, yra senėjimo procesai. Jei vaikystėje baltymų skaidulų irimas ir naujų atsiradimas užtrunka nuo 3 iki 5 savaičių, tai su amžiumi vienas ciklas užtrunka vis ilgiau – atsiranda jo trūkumas.
Kolagenas – tai priemonė plaukams su akivaizdžiais pažeidimų požymiais. Jo naudojimo indikacija tinka tiems, kurie:
- nori pagerinti plaukų išvaizdą ir sveikatą;
- nori sumažinti jų slinkimą;
- naudoja cheminę plaukų garbanojimą;
- dažnai naudoja plaukų tiesintuvą;
- naudoja dažus ir šviesinimo priemones.
Kadangi fibriliniai baltymai pagerina apsaugą nuo temperatūros ir UV spindulių poveikio, jie aktyviai naudojami vasarą, kai plaukai yra veikiami saulės spindulių. Tai padės išsaugoti plaukus nuo išblukimo, jei didžiąją dienos dalį praleidžiate saulėje. Žiemą apsauga reikalinga nuo šalčio, vėjo ir sauso oro poveikio.
Plaukų slinkimo terapija užtrunka gana ilgą laiką – nuo keturių iki šešių mėnesių. Per šį laikotarpį galima kompensuoti streso poveikį. Kai problema su plaukų slinkimu bus išspręsta, periodiniai vizitai ir gydymo kursai bus rekomenduojami ir toliau palaikymo tikslais. Svarbu pašalinti priežastį, dėl kurios plaukai pradėjo stipriai slinkti. Plaukų jautrumo stresui neįmanoma prognozuoti, todėl po bet kokio streso gyvenime svarbu įvertinti jo poveikį organizmui apskritai ir plaukų būklei.
Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.
Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – kopijuoti ir naudoti draudžiama.