Odos pigmentacija
Pigmentinės dėmės, kurias daugelis laiko tik estetiniu defektu, iš tiesų yra odos sritys, kuriose susikaupė per daug melanino. Šis pigmentas, kai jo perteklius kaupiasi įvairiuose epidermio sluoksniuose, sukelia odos patamsėjimą (pigmentaciją), kuris yra pirmasis odos fotosenėjimo požymis.
Pigmentinės dėmės gali atsirasti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai ši problema pasireiškia moterims po 35 metų. Epidermio pigmentacija, kai melaninas kaupiasi viršutiniame odos sluoksnyje, pasireiškia gelsvai rusvos spalvos dėmėmis, kurias lengva pašviesinti. Tačiau dermalinė (giluminė) pigmentacija sukelia tamsias dėmes, kurias pašalinti yra kur kas sunkiau.
Apibrėžimas
Hiperpigmentacija – tai būklė, kai odoje kaupiasi per didelis kiekis melanino, kuris sukelia odos spalvos pokyčius, dažnai pasireiškiančius įvairiose kūno vietose ir skirtingų formų bei dydžių dėmėmis.
Paviršinis odos sluoksnis, epidermis, yra daugiasluoksnis epitelis, sudarytas iš penkių sluoksnių. Didžiausias melanocitų, ląstelių, atsakingų už melanino gamybą, kiekis yra baziniame odos sluoksnyje (bazalinėje membranoje). Melaninas saugo odą nuo ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių poveikio. Pigmentinių dėmių susidarymas labai priklauso nuo bazalinės membranos būklės.
Hiperpigmentacijos tipai
Pagal atsiradimo mechanizmą hiperpigmentacija skirstoma į:
- Melanocitinę – kai pigmentacija atsiranda dėl padidėjusio melanocitų skaičiaus.
- Melanininę – kai pigmentacija atsiranda dėl padidėjusios melanino gamybos ir kaupimosi arba dėl sumažėjusios raginio epidermio sluoksnio atsinaujinimo spartos.
Pigmento kaupimasis gali būti lokalizuotas arba paplitęs, sukeltas fiziologinių ar patologinių priežasčių. Procesas gali būti pirminis arba antrinis.
Pigmentinių dėmių atsiradimo priežastis yra padidėjusi melanino sintezė, kurią gali sukelti:
- Ultravioletinė spinduliuotė. Agresyvus ultravioletinių spindulių poveikis yra dažniausia pigmentacijos atsiradimo priežastis. Šiuo atveju pagrindinė rizikos zona yra veidas, kur oda yra švelnesnė ir plonesnė.
- Paveldimumas. Paveldima (genetinė) polinkis į pigmentaciją yra gana retas ir dažniausiai diagnozuojamas dar vaikystėje. Tokiu atveju dėmių gydymas gali apimti pažangias chirurgines metodikas.
- Hormoniniai pokyčiai organizme. Hormonų pokyčiai gali sukelti ryškią ir pastebimą pigmentaciją. Hormoniniai pokyčiai gali būti susiję su nėštumu, pogimdyminiu laikotarpiu, paauglyste, menopauze arba endokrininės sistemos sutrikimais. Norint atsikratyti hormoninės kilmės pigmentinių dėmių, pirmiausia reikia nustatyti jų priežastį ir tada ją pašalinti.
- Nudegimai (terminiai, cheminiai).
- Uždegiminiai procesai.
- Infekcinės ligos, įskaitant parazitines.
- Endokrininiai sutrikimai.
- Medžiagų apykaitos sutrikimai.
- Augalinės kilmės medžiagų ir vaistinių preparatų su fotoreceptorių veikla naudojimas.
Amžius yra tik foninis pigmentinių dėmių atsiradimo veiksnys, o pagrindinis jų susidarymo veiksnys yra ultravioletiniai spinduliai. Odoje visada yra tam tikras kiekis melanino – pigmento, kuris apsaugo žmogų nuo ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių. Tačiau dėl fiziologinių ar patologinių priežasčių jo kiekis gali padidėti, ir tam tikrose odos vietose gali atsirasti pigmentinės dėmės. Pavyzdžiui, su amžiumi odos apsauginės funkcijos žymiai sumažėja, dėl ko padidėja melanino kiekis odoje, ypač tose vietose, kurios dažniau veikiamos saulės spindulių.
Pigmentacija savaime nėra liga. Tai greičiau kosmetinė problema, kuri gali paveikti jūsų savivertę ir sukelti psichologinį diskomfortą.
Pigmentinių dėmių gydymas ir priemonės
Pigmentacijos gydymas gali būti atliekamas dviem kryptimis – medicininėje ir kosmetologinėje. Šioje apžvalgoje aptarsime pigmentinių dėmių gydymą, kurios sukelia psichologinį diskomfortą, turi gerybinę prigimtį ir, atitinkamai, gali būti pašalintos kosmetologinių procedūrų pagalba.
Pigmentacija ir kosmetologija
Pilingas. Kovojant su pigmentacijos pasireiškimais, naudojami mechaninis, aparatinis ir cheminis pilingas. Iš pateiktų metodų veiksmingiausias yra cheminis pilingas. Jo pagrindinė sudedamoji dalis – rūgštinis fermentas tam tikroje koncentracijoje. Jei pigmentacija yra gana ryški, specialistas gali rekomenduoti vidutinį pilingą, kuris prasiskverbia giliai į odą.
Mezoterapija. Mezoterapija – tai injekcinis gydymo metodas, kuris apima preparatų, skatinančių odos šviesinimą, suleidimą po oda. Šis metodas aktualus tiek paviršinei, tiek giluminei pigmentacijai. Gydomuosiuose mezokokteiliuose yra hialurono rūgšties, magnio, vitaminų ir lipolitikų. Procedūra ne tik padeda atsikratyti estetinės problemos, bet ir pasiekti sveikatinimo efektą.
Biorevitalizacija. Biorevitalizacija – tai alternatyvus hiperpigmentacijos gydymo metodas, kuris apima preparatų, sudarytų iš hialurono rūgšties, suleidimą po oda. Be pagrindinio poveikio, biorevitalizacija suteikia stiprų atjauninimo ir regeneracijos efektą. Procedūra turi minimalias kontraindikacijas, atliekama bet kuriuo metų laiku ir nereikalauja atsigavimo laikotarpio.
PRP terapija. Kalbama apie plazmos injekcijas, praturtintas trombocitais. Preparatas, pagrįstas žmogaus kraujo komponentais, gerai toleruojamas organizmo ir natūraliai skatina regeneracijos procesus. Inovatyvaus metodo privalumas yra dvigubas poveikis – esamų pigmentacijos požymių pašalinimas ir naujų atsiradimo prevencija.
Aparatiniai metodai
Aparatinių metodikų grupė yra ypatinga gydymo kategorija. Populiariausia iš jų, išskyrus lazerinį dėmių šalinimą, yra fototerapija. Procedūros metu specialistas veikia patologinę zoną intensyviu impulsiniu spinduliu – šioje srityje esantis melaninas suyra, o odos tonas išsilygina. Tuo pačiu metu odoje aktyvuojamas regeneracijos procesas. Šis metodas leidžia pašalinti net apimtines pigmentines dėmes ant odos.
Pasirenkant gydymo taktiką, specialistas gali paskirti papildomus tyrimus, kurie padės nustatyti defekto atsiradimo priežastį. Jei ją sukėlė kokia nors liga ar žmogaus būklė, reikės veikti ir ją.
Pigmentinių dėmių šalinimas namų sąlygomis
Renkantis priemones odos šviesinimui namuose, reikėtų tai daryti tik vadovaujantis specialisto rekomendacijomis. Šiais tikslais galima naudoti:
- Švelnias šveičiamąsias priemones (suteikia mechaninio pilingo efektą);
- Serumai, pagrįsti vaisių rūgštimis (jie pakeičia lengvą cheminį pilingą);
- Kitas odą šviesinančias kosmetines priemones.
Pigmentacijos prevencija
Norint išvengti priemonių ieškojimo pigmentinėms dėmėms šalinti, verta skirti dėmesio prevencinėms priemonėms:
- Stebėti sveikatos būklę;
- Naudoti apsaugos nuo saulės priemones;
- Vengti ilgalaikio buvimo saulėje;
- Pasitelkti kosmetologines procedūras tik pasikonsultavus su specialistu.
Klausimai ir atsakymai
Kas veiksminga prieš pigmentines dėmes?
Procedūrų efektyvumas priklauso nuo patologinio darinio tipo. Specialistai padės parinkti veiksmingiausius metodus ir priemones kovai su pigmentacija.
Pigmentinės dėmės ant odos – kokio specialisto reikia?
Pastebėjus pirmuosius odos pokyčius, reikėtų kreiptis į dermatologą.
Kokius vitaminus vartoti nuo pigmentinių dėmių?
Specialistai dažnai rekomenduoja įtraukti į racioną produktus (vartoti maisto papildus), kuriuose yra vitaminų C, E, PP, B12, A ir beta karotino.
Kaip pašalinti pigmentines dėmes po nėštumo?
Po nėštumo galima naudoti visas efektyvias priemones kovai su defektais, įskaitant lazerinį šalinimą ir fototerapiją.
Kaip pašalinti pigmentines dėmes po acne?
Spuogų sukeltoms dėmėms šalinti specialistai rekomenduoja naudoti įvairias kosmetines priemones, taip pat pilingus, injekcinius ir aparatinius metodus.
Kaip pašalinti pigmentaciją nuo saulės?
Daug kas priklauso nuo defekto intensyvumo. Esant nedidelėms estetinėms problemoms, galima naudoti veido odos balinimo priemones. Intensyvioms dėmėms šalinti padės profesionalios kosmetologinės metodikos.
Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.
Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – kopijuoti ir naudoti draudžiama.