Apsauga nuo saulės yra esminė Jūsų kasdienės odos priežiūros dalis, nesvarbu, koks sezonas ar Jūsų odos atspalvis, kodėl taip yra ir kaip pasirinkti tinkamą UV apsaugą?
Kokie saulės spindulių tipai egzistuoja:
Yra trijų tipų spinduliai: B tipo spinduliai – UVB (paraudimas ir nudegimai), A tipo spinduliai – UVA (priešlaikinis senėjimas, pigmentacija, blogėjanti rožinė), taip pat yra C tipo – UVС, kurie nepasiekia žemės, jie absorbuojami ozono sluoksnyje, todėl nuo jų nereikia saugotis.
UVB spinduliuotės bangos ilgis yra 280–320 nanometrų, toliau nm (pastaba: ilgio vienetas lygus vienai milijardinei metro). Jie sudaro mažiau nei 10 % viso ultravioletinės spinduliuotės, pasiekiančios Žemės paviršių.
UVA spinduliuotės bangos ilgis yra 320–400 nm. Amerikiečių mokslininkai įrodė, kad net debesuotame ore mus pasiekia apie 80% UVA spindulių. Jie prasiskverbia per stiklą ir gali pažeisti odą, net jei vairuojate automobilį. Juos skleidžia ne tik saulė, bet ir liuminescencinės lempos. Jie aktyvūs bet kuriuo metų laiku ir į odos gelmes prasiskverbia dvigubai daugiau nei B spinduliai. Pavojingiausia tai, kad jie nesukelia odos paraudimo, ir manome, kad viskas gerai.
Įprastas langų stiklas blokuoja tik spindulius, kurių bangos ilgis siekia iki 320 nm. Ir viskas, kas aukščiau, ypač UVA spinduliai, sukeliantys senėjimą, praeina be jokių problemų. Taigi, žinokite, jūs neįdegsite per langą, bet per stiklą jie tyliai, nepastebimai, bet nenumaldomai sendina mūsų odą, ir mes apie tai net nežinojome. Tačiau odos senėjimo procesui lengviau užkirsti kelią nei koreguoti.
SPF, PDD, PA, UVB ir UVA, aiškinamės ką tai reiškia
SPF yra apsaugos nuo saulės faktorius. SPF skaičius reiškia, kiek kartų daugiau saulės spindulių jūsų oda sugers be pavojaus pažeisti odą, jei ant jos bus pateptas apsauginis kremas nuo saulės. Pavyzdžiui, SPF30 reiškia, kad su kremu saulėje galite išbūti 30 kartų ilgiau nei be jo. Jei vidurdienį paplūdimyje nudegate saulėje per 5 minutes, su SPF30 galite tikėtis išbūti 150 minučių.
SPF faktorius apsaugo mūsų odą tik nuo UVB spindulių. Tai trumpo spektro spinduliai, kurie veikia odos paviršių ir sukelia nudegimus. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais buvo atlikti tyrimai, kurie įrodė UVA spindulių pavojų. Tai ilgi saulės spektro spinduliai, kurie prasiskverbia giliau į odos sluoksnius ir sukelia rimta žala mūsų sveikatai.
- Fotosenėjimas. UVA sunaikina kolageną ir elastiną ląstelėse, pagreitina elastingumo praradimą ir raukšlių atsiradimą.
- Hiperpigmentacija. UVA spinduliai sukelia strazdanų ir pigmentacijos atsiradimą.
- Padidėjusi rizika susirgti odos vėžiu. UVA spinduliai veikia ląstelių DNR, padidina jų mutacijos ir piktybinių navikų išsivystymo riziką.
Apsauga nuo UVA spindulių žymima PPD indeksu. Šiuo metu jo maksimali vertė yra 42. PPD, lygus ar didesnis nei 8, laikomas saugiu. Tačiau pagrindinis dalykas kremo sudėtyje yra SPF ir PPD santykis, kuris turėtų būtibūti 2,5 arba 3.
Ant pakuotės galite pamatyti žymėjimą UVA arba plataus spektro (broad spectrum) – „plataus spektro spinduliuotės“. Vieno iš šių žymėjimų buvimas garantuoja visišką odos apsaugą nuo nudegimų ir neigiamo saulės poveikio sveikatai. Apsaugos nuo UVA laipsnis ant pakuotės nurodytas kaip PA:
PA+ – minimali apsauga;
PA++ – vidutinė apsauga;
PA+++ – maksimali apsauga.
Žemiau pateikiama lentelė su išsamesne informacija apie SPF (Saules apsaugos faktorius), PDA (Pagrindinis apsaugos lygis) ir PA (UVA apsaugos klasifikacija):
Fizikiniai ir cheminiai filtrai nuo saulės
Yra keli saulės filtrų tipai: cheminiai (organiniai) ir fizikiniai (mineralinės kilmės).
Yra tik du fiziniai filtrai: cinko oksidas ir titano dioksidas. Jie tinka jautriai odai,ir odai su akne ir rožine. Nepermatomi balti pigmentai „guli“ ant odos paviršiaus, puikiai atspindi spindulius. Cinko oksidas apima visą UV spindulių spektrą UVB ir UVA nuo 280 iki 400 nm, titano dioksido yra šiek tiek mažiau – nuo 280 iki 380 nm.
Fizikinių filtrų trūkumas tas, kad kuo didesnė jų koncentracija ir atitinkamai didesnis SPF faktorius, tuo ryškiau ant odos susidaro baltas apnašas.
Visi likę filtrai yra cheminiai. Juos galima suskirstyti į senosios ir naujosios kartos filtrus. Patartina rinktis naujus, nes jie yra fotostabilūs ir mažiau alergizuoja nei senieji. Cheminių filtrų privalumu galima laikyti tai, kad jie tolygiai pasiskirsto ir nepastebimi ant odos.
Norint pasiekti maksimalų saulės apsaugos efektą, geriau naudoti kremą, kuriame yra tiek fizikinių, tiek cheminių filtrų kombinacija.
Dar vienas momentas, „sanskrinas“ yra paskutinis priežiūros etapas, visada! Ir geriau tepti daugiau, galite tai padaryti dviem sluoksniais, tapšnojančiais judesiais. Prieš dedant makiažą, geriau palaukti 7-10 minučių, kol kremas nuo saulės pasiskirstis tolygiai ir įsigers.
Ir atminkite, kad vienintelis dalykas, kurį galime padaryti savo odai, tai yra išlaikyti ją jaunatvišką ir gražią daugelį metų – apsaugoti ją nuo saulės. Ir kuo anksčiau pradėsime tai daryti, tuo geriau.
Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.
Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – naudoti draudžiama.