Turbūt pastebėjote parduodamus buteliukus su kolageno papildais, tačiau ar visi žinome kas yra kolagenas.
Kas yra kolagenas
Kolagenas išvertus iš graikų kalbos reiškia : „gaminti klijus”. Jis sudaro net apie trečdalį visų žmogaus organizme pagaminamų baltymų ir yra nepakeičiamas ląstelių atsinaujinimui. Kolageno nauda odai neginčijama, nes odos vidiniuose sluoksniuose esantys kolagenas ir elastinas – pagrindiniai odos jungiamojo audinio baltymai – padeda išlaikyti odos drėgmę, elastingumą, stangrumą.
Kolagenas labai svarbus ir plaukų būklei, nes šis baltymas prisideda išlaikant plaukų stiprumą, jų spindesį, augimą ir puikią išvaizdą. Jis naudingas nagams, sąnariams, kaulams. Didelė dalis kolageno yra sąnarių kremzlėse nes čia šis baltymas palaiko elastingumą, mažina kremzlės dėvėjimosi riziką.
Kolagenas sudaro nemažą kaulų masės dalį . Jis kartu su kitais svarbiais vitaminais bei mineralais yra svarbus kaulų būklei – gali padėti mažinti kaulų trapumą, su kaulais susijusių ligų, pavyzdžiui, osteoporozės, riziką. Mūsų organizme kolagenas gaminamas natūraliai , o tam labai padeda vitaminas C. Vis dėl to senstant jo gamybos apimtys mažėja, ląstelės atsinaujina ir dauginasi gerokai lėčiau. Būtent todėl atsiranda raukšlės, plaukai tampa silpnesni, trapesni, daugeliui pasireiškia sąnarių skausmai. Maždaug sulaukus 30-ies, kolageno 15 proc. mažiau, nei pas aštuoniolikmetį. Kolageno kiekio mažėjimą organizme lemia ir nesveika mityba, rūkymas. Tad tikslinga susirūpinti organizmo papildymu šiuo baltymu ir kolageno gamybos skatinimu.
Kolageno papildai – ar verta?
Kolageno papildai bei įvairių rūšių kolagenas gali prisidėti, kad išlaikyti odos stangrumą, gaivumą, elastingumą, suteikti jai švytėjimo ir užkirsti kelią smulkioms raukšlelėms. Kolageną naudinga vartoti ir tada, kai Jums trūksta miego, patiriama daug streso, dažniau keliaujama ir susiduriama su klimato pokyčiais. Kolageno papildai būna trijų formų: skystos, miltelių ir tablečių pavidalo.
Kolageno tipų yra skaičiuojama per 20 , bet mūsų organizmui ir grožiui reikalingiausi pirmieji trys tipai. I, II ir III kolageno tipai skirti mūsų odai, kaulams, dantims, sąnariams, sausgyslėms, raumenims, akims, širdžiai, kraujagyslėms. Grožiui, odai naudingiausias I ir III tipo kolagenas. O pats naudingiausias I tipo. Tai jei siekiate sustiprinti odą, plaukus ir nagus, rinkitės I ir III tipo kolageno papildus.
Tačiau labai svarbu paminėti, kad geriau įsisavintų, rekomenduojama kartu vartoti ir vitaminus C ir E bei hialuroną. Toks kompleksas padės greičiau pasiekti rezultatų bei atstatyti kolageno trūkumą organizme.
Kolageno kilmė
Geriamas kolagenas gali būti tiek gyvulinės, tiek jūrinės kilmės. Gyvūninės kilmės, gaunamas iš galvijų, vištų ar kiaulienos odos, jūrinis kolagenas gaunamas iš žuvų kaulų, odos, žvynų. Anot mokslinių tyrimų, žuvų kolagenas yra kur kas grynesnis, saugesnis ir švaresnis nei gyvūninis. Visų pirma, jis yra labai panašus į tą, kuris savaime gaminasi žmogaus organizme. Žuvų kolageno sudėtyje yra daug signalinių peptidų, kurie skatina ląsteles gaminti daugiau kolageno.
Kolagenas – kokį rinktis?
Kokios rūšies ar formos kolageną pasirinksite, spręsti jums. Reikia žinoti, jog svarbu suvartoti bent vieną kursą. Tuomet pastebėsite, kad sustiprėjo nagai, plaukai tapo sveikesni, pagražėjo oda. Be abejonės, svarbu yra ir įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas.
Kaip supratote, geriamas kolagenas yra naudingas ne tik dėl grožio, bet ir žmonėms, dirbantiems fizinį darbą, aktyviai sportuojantiems, turintiems antsvorio. Pastarųjų sąnariams tenka nemažas krūvis, todėl jų dilimas prasideda anksčiau nei įprastai. Kolagenas sąnariams būtinas, kad atsinaujintų sąnarių kremzlės.
Beje, reikia atminti, kad kolageną geriausia vartoti vakare, prieš miegą. Naktį organizme vyksta įvairūs atsinaujinimo procesai, nereikia virškinti maisto, todėl organizmas daug lengviau pasisavina kolageną.