Turbūt pastebėjote parduodamus buteliukus su kolageno papildais, tačiau ar visi žinome kas yra kolagenas?
Kas yra kolagenas?
Kolagenas išvertus iš graikų kalbos reiškia : „gaminti klijus”. Jis sudaro net apie trečdalį visų žmogaus organizme pagaminamų baltymų ir yra nepakeičiamas ląstelių atsinaujinimui. Kolageno nauda odai neginčijama, nes odos vidiniuose sluoksniuose esantys kolagenas ir elastinas – pagrindiniai odos jungiamojo audinio baltymai – padeda išlaikyti odos drėgmę, elastingumą, stangrumą.
Kolagenas labai svarbus ir plaukų būklei, nes šis baltymas prisideda išlaikant plaukų stiprumą, jų spindesį, augimą ir puikią išvaizdą. Jis naudingas nagams, sąnariams, kaulams. Didelė dalis kolageno yra sąnarių kremzlėse nes čia šis baltymas palaiko elastingumą, mažina kremzlės dėvėjimosi riziką.
Kolagenas sudaro nemažą kaulų masės dalį . Jis kartu su kitais svarbiais vitaminais bei mineralais yra svarbus kaulų būklei – gali padėti mažinti kaulų trapumą, su kaulais susijusių ligų, pavyzdžiui, osteoporozės, riziką. Mūsų organizme kolagenas gaminamas natūraliai , o tam labai padeda vitaminas C. Vis dėl to senstant jo gamybos apimtys mažėja, ląstelės atsinaujina ir dauginasi gerokai lėčiau. Būtent todėl atsiranda raukšlės, plaukai tampa silpnesni, trapesni, daugeliui pasireiškia sąnarių skausmai. Maždaug sulaukus 30-ies, kolageno 15 proc. mažiau, nei pas aštuoniolikmetį. Kolageno kiekio mažėjimą organizme lemia ir nesveika mityba, rūkymas. Tad tikslinga susirūpinti organizmo papildymu šiuo baltymu ir kolageno gamybos skatinimu.
Kaip atrodo oda laikui bėgant, galima vizualiai pamatyti paveikslėlyje.
Oda, kolagenas ir saulės poveikis
Kolageno irimas veikiant saulei vyksta dėl ultravioletinių (UV) spindulių, kurie yra saulės šviesoje. UV spinduliai prasiskverbia pro odą ir sąveikauja su kolagenu, esančiu dermoje – antrajame odos sluoksnyje, esančiame po epidermiu.
UV spinduliai sukelia odoje oksidacinius procesus, kurie išskiria laisvuosius radikalus. Laisvieji radikalai yra molekulės, turinčios nesuporuotą elektroną ir ieškančios kitų laisvųjų radikalų, kurie galėtų susiporuoti, kad vėl taptų stabilūs. Tačiau jei laisvieji radikalai neranda kitų radikalų, su kuriais galėtų susijungti, jie pradeda atakuoti biologiškai aktyvias molekules, tokias kaip kolagenas.
UV-A spinduliai aktyvina pigmentą melaniną, kuris jau yra paviršinių odos sluoksnių ląstelėse. Taip sukuriamas įdegis, kuris greitai atsiranda, bet ir greitai išnyksta. Be to, UV-A prasiskverbia į gilesnius odos sluoksnius ir pažeidžia ląsteles (fibroblastus), kurios gamina skaidulas (kolageną ir elastiną). Dėl to oda palaipsniui praranda savo elastingumą ir ant jos atsiranda raukšlių. Didelės UV-A dozės sukelia priešlaikinį senėjimą.
UV-B spinduliai stimuliuoja naujo melanino gamybą, o tai per kelias dienas įgauna nuolatinį įdegį. UV-B taip pat aktyvina ląstelių dalijimąsi epidermyje, o tai prisideda prie jo storėjimo. Tokiu būdu oda yra apsaugota nuo tolesnių UV spindulių pažeidimų. Didesnės UV-B dozės sukelia saulės nudegimą.
Dėl ultravioletinių spindulių atsiranda vadinamasis odos „foto senėjimas“, kai sunaikinamas kolagenas, oda tampa ne tokia elastinga ir ne tokia sveika. Šis procesas labiau matomas ant veido ir kitų kūno dalių, kurias veikia tiesioginiai saulės spinduliai, pavyzdžiui, rankos, kojos ir kaklas.
Norint apsaugoti odą ir kolageno suirimą joje nuo žalingo saulės poveikio, rekomenduojama naudoti apsaugančias nuo saulės priemones su aukštu SPF lygiu, stengtis vengti saulės nuo 10 iki 16 val., dėvėti apsaugančius drabužius ir skrybėles, vengti soliariumo.
Saulės įtaka odai yra įvairi, o kokia ji bus, priklauso nuo jūsų. Leiskite sau ir savo odai būti sveikai.
Kolageno papildai ar verta?
Kolageno papildai bei įvairių rūšių kolagenas gali prisidėti, kad išlaikyti odos stangrumą, gaivumą, elastingumą, suteikti jai švytėjimo ir užkirsti kelią smulkioms raukšlelėms. Kolageną naudinga vartoti ir tada, kai Jums trūksta miego, patiriama daug streso, dažniau keliaujama ir susiduriama su klimato pokyčiais. Kolageno papildai būna trijų formų: skystos, miltelių ir tablečių pavidalo.
Kas yra hidrolizuotas kolagenas?
Hidrolizuotas kolagenas – tai kolagenas, kuris buvo iš anksto apdorotas fermentais arba rūgštimis, kad suskaidytų į smulkesnius fragmentus (peptidus), kad organizmas jį geriau pasisavintų. Šis hidrolizės procesas pagerina kolageno tirpumą, stabilumą ir įsisavinimą organizme. Toks kolagenas naudojamas kaip maisto ir kosmetikos priedas, siekiant pagerinti odos elastingumą, sveikus plaukus ir nagus, stiprinti sąnarius ir raiščius.
Kolageno tipų yra skaičiuojama per 20 , bet mūsų organizmui ir grožiui reikalingiausi pirmieji trys tipai. I, II ir III kolageno tipai skirti mūsų odai, kaulams, dantims, sąnariams, sausgyslėms, raumenims, akims, širdžiai, kraujagyslėms. Grožiui, odai naudingiausias I ir III tipo kolagenas. O pats naudingiausias I tipo. Tai jei siekiate sustiprinti odą, plaukus ir nagus, rinkitės I ir III tipo kolageno papildus.
I tipo kolagenas yra gausiausias kolageno tipas organizme ir sudaro daugiau nei 90% kolageno odoje, kauluose, sausgyslėse ir dantyse.
II tipo kolagenas yra pagrindinis mūsų kūno kremzlės komponentas ir yra svarbiausias sąnarių sveikatai palaikyti.
III tipo kolageno yra jaunuose audiniuose augimo ir vystymosi metu, taip pat kraujagyslėse ir žarnyne.
Kolageno yra ne tik mūsų kūno audiniuose, bet ir tokiuose maisto produktuose kaip jūros gėrybės, jautiena, kiaušiniai, pienas, vaisiai ir daržovės.
Skirtumas tarp paprastos želatinos ir hidrolizuoto kolageno?
Paprasta želatina ir hidrolizuotas kolagenas turi skirtingas savybes ir pritaikymą maisto ir kosmetikos pramonėje. Hidrolizuotas kolagenas dažniausiai naudojamas odos, plaukų ir sąnarių sveikatai gerinti, o paprasta želatina dažniau naudojama žėlei, desertams ir saldainiams gaminti..
Kaip sužinoti ar jums trūksta kolageno?
Lengviausias būdas yra pažvelgti į veidrodį. Sausa ir suglebusi oda, priešlaikinės raukšlės – tai mažo baltymų kiekio organizme požymiai. Trapūs nagai ir plaukai yra dar vienas akivaizdus kolageno trūkumo simptomas. Esant stipriam trūkumui, atsiranda sąnarių skausmas, taip pat traumos treniruočių metu.
Gera žinia ta, kad kolageno atsargas organizme galima papildyti tinkama mityba ir specialiais papildais.
Tačiau labai svarbu paminėti, kad geriau įsisavintų, rekomenduojama kartu vartoti ir vitaminus C ir E bei hialuroną. Toks kompleksas padės greičiau pasiekti rezultatų bei atstatyti kolageno trūkumą organizme.
Kolageno kilmė
Geriamas kolagenas gali būti tiek gyvulinės, tiek jūrinės kilmės. Gyvūninės kilmės, gaunamas iš galvijų, vištų ar kiaulienos odos, jūrinis kolagenas gaunamas iš žuvų kaulų, odos, žvynų. Anot mokslinių tyrimų, žuvų kolagenas yra kur kas grynesnis, saugesnis ir švaresnis nei gyvūninis. Visų pirma, jis yra labai panašus į tą, kuris savaime gaminasi žmogaus organizme. Žuvų kolageno sudėtyje yra daug signalinių peptidų, kurie skatina ląsteles gaminti daugiau kolageno.
Kolagenas – kokį rinktis?
Kokios rūšies ar formos kolageną pasirinksite, spręsti jums. Reikia žinoti, jog svarbu suvartoti bent vieną kursą. Tuomet pastebėsite, kad sustiprėjo nagai, plaukai tapo sveikesni, pagražėjo oda. Be abejonės, svarbu yra ir įvairi ir subalansuota mityba bei sveikas gyvenimo būdas.
Kaip supratote, geriamas kolagenas yra naudingas ne tik dėl grožio, bet ir žmonėms, dirbantiems fizinį darbą, aktyviai sportuojantiems, turintiems antsvorio. Pastarųjų sąnariams tenka nemažas krūvis, todėl jų dilimas prasideda anksčiau nei įprastai. Kolagenas sąnariams būtinas, kad atsinaujintų sąnarių kremzlės.
Beje, reikia atminti, kad kolageną geriausia vartoti vakare, prieš miegą. Naktį organizme vyksta įvairūs atsinaujinimo procesai, nereikia virškinti maisto, todėl organizmas daug lengviau pasisavina kolageną.
❗ Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.
❗Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – naudoti draudžiama.
Aukštos kokybės Kolageną, pagamintą Švedijoje galite įsigyti mūsų el.parduotuvėje.