Kolagenas plaukams

Kolagenas plaukams

Kolagenas yra vienas iš svarbiausių baltymų žmogaus organizme. Jis sudaro apie 30 % visų organizme esančių baltymų ir atlieka pagrindinį vaidmenį palaikant audinių, įskaitant odą, kaulus, sausgysles ir plaukus, struktūrą ir tvirtumą. Pastaraisiais metais susidomėjimas kolagenu smarkiai išaugo, ypač kosmetologijos ir trichologijos srityse, kuriose jo poveikis plaukų būklei tapo daugelio mokslinių tyrimų objektu. Kolagenas ne tik užtikrina struktūrinę paramą plaukams, bet ir daro įtaką jų elastingumui, žvilgesiui ir atsparumui pažeidimams.

Kolagenas ir plaukų struktūra

Plaukai iš esmės sudaryti iš keratino – baltymo, kuris susidaro iš aminorūgščių, tokių kaip glicinas, prolinas ir hidroksiprolinas. Šios aminorūgštys daugiausia gaunamos iš kolageno, todėl jis yra svarbus komponentas plaukų augimui ir stiprinimui. Kolagenas veikia kaip savotiška statybinė medžiaga plaukų stiebui, stiprina jo struktūrą ir apsaugo nuo lūžinėjimo.

Su amžiumi kolageno sintezė organizme mažėja, o tai lemia plaukų plonėjimą ir silpnėjimą. Taip yra todėl, kad plaukų folikulai praranda struktūrinę paramą, todėl plaukai tampa mažiau tankūs, labiau pažeidžiami ir praranda natūralų žvilgesį. Kolageno trūkumas taip pat pablogina galvos odos būklę, o tai gali sulėtinti plaukų augimą ir padidinti jų slinkimą.

Be amžiaus, kolageno gamybai organizme daro įtaką įvairūs išoriniai ir vidiniai veiksniai. Nuolatinis stresas, ultravioletinių spindulių poveikis, aplinkos tarša ir maistinių medžiagų trūkumas mažina organizmo gebėjimą sintetinti kolageną. Kolageno kiekį organizme taip pat neigiamai veikia žalingi įpročiai, ypač rūkymas ir per didelis alkoholio vartojimas.

Kolageno poveikis plaukų sveikatai

Kolagenas daro įvairiapusį poveikį plaukų būklei. Visų pirma, jis stiprina plaukų stiebą, suteikdamas plaukams elastingumo ir atsparumo mechaniniams pažeidimams. Tai ypač svarbu žmonėms, kurie reguliariai naudoja karštus formavimo įrankius ar dažo plaukus.

Be to, kolagenas skatina kraujotaką galvos odoje, pagerindamas plaukų folikulų aprūpinimą maistinėmis medžiagomis. Tai skatina spartesnį plaukų augimą ir neleidžia jiems plonėti. Geresnė kraujotaka taip pat skatina folikulų aprūpinimą deguonimi, kuris aktyvina ląstelių veiklą, susijusią su plaukų augimu.

Kolagenas taip pat padeda išlaikyti drėgmę plaukų struktūroje, neleidžia jiems išsausėti ir lūžinėti. Plaukai tampa lygesni, žvilgantys, lengviau formuojami ir mažiau garbanojasi. Tai ypač svarbu žmonėms, kurių plaukai yra sausi ir pažeisti, nes drėkinimas atlieka pagrindinį vaidmenį atkuriant jų būklę.

Kolageno antioksidacinės savybės taip pat yra labai svarbios plaukų sveikatai. Plaukai yra veikiami laisvųjų radikalų, kurie sukelia oksidacinį stresą ir pažeidžia plaukų folikulų ląsteles. Kolagenas padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, apsaugodamas plaukus nuo priešlaikinio senėjimo ir žilimo.

Kai kurie tyrimai taip pat rodo, kad kolagenas gali sulėtinti plaukų žilimo procesą. Laisvieji radikalai pažeidžia melanocitų ląsteles, atsakingas už pigmento, suteikiančio plaukams spalvą, gamybą. Kolagenas, pasižymintis antioksidaciniu poveikiu, padeda apsaugoti šias ląsteles ir sulėtinti natūralaus plaukų pigmento praradimą.

Kolageno rūšys ir jų veiksmingumas

Yra kelios kolageno rūšys, tačiau plaukams svarbiausi yra I ir III tipo kolagenai. I tipo kolagenas yra pagrindinis struktūrinis baltymas odoje, kauluose ir sausgyslėse – būtent jis užtikrina plaukų tvirtumą ir elastingumą. III tipo kolagenas randamas odoje ir kraujagyslių sienelėse, jis padeda palaikyti audinių struktūrą ir elastingumą, o tai netiesiogiai veikia galvos odos ir plaukų folikulų būklę.

Veiksmingiausia kolageno forma yra hidrolizuotas kolagenas (kolageno peptidai). Hidrolizės proceso metu kolageno molekulės suskaidomos į mažesnius peptidus, kuriuos organizmas lengvai įsisavina ir greitai perneša į plaukų folikulus. Tyrimai rodo, kad hidrolizuotas kolagenas padidina plaukų tankį ir storį, taip pat skatina jų augimą.

Daugybė klinikinių tyrimų patvirtina kolageno veiksmingumą stiprinant plaukus. 2019 m. atliktas tyrimas parodė, kad kasdien vartojant hidrolizuotą kolageną 12 savaičių, plaukų tankis padidėjo 13 %, o jų slinkimas sumažėjo 35 %. Dalyviai taip pat pastebėjo pagerėjusią plaukų tekstūrą ir natūralų žvilgesį.

Kito tyrimo, atlikto 2021 m., metu moterys, vartojusios jūrinį kolageną 90 dienų, pastebėjo spartesnį plaukų augimą ir sumažėjusį lūžinėjimą. Po trijų mėnesių plaukų tankis padidėjo 20 %, o plaukai tapo atsparesni išoriniams pažeidimams.

kolagenas

Kolageno vartojimo rekomendacijos

Norint išlaikyti sveikus plaukus, rekomenduojama vartoti nuo 5 iki 10 g hidrolizuoto kolageno per dieną mažiausiai tris mėnesius. Kad kolagenas būtų geriau įsisavinamas, jį reikėtų derinti su vitaminu C ir cinku. Jūrinis kolagenas paprastai pasižymi didesniu biologiniu prieinamumu, palyginti su gyvūninės kilmės kolagenu, todėl rekomenduojama rinktis produktus, pagamintus iš žuvų kolageno.

Kolagenas atlieka pagrindinį vaidmenį palaikant plaukų sveikatą ir grožį. Jis stiprina plaukų struktūrą, skatina augimą, apsaugo nuo lūžinėjimo ir pagerina žvilgesį. Veiksmingiausias plaukams yra hidrolizuotas jūrinis kolagenas, nes jis greičiau įsisavinamas ir veiksmingiau veikia plaukų struktūrą. Reguliarus kolageno vartojimas kartu su vitaminu C ir cinku padeda išlaikyti sveikus ir gražius plaukus bei apsaugo juos nuo ankstyvo senėjimo ir išorinių pažeidimų.


Šaltiniai:

1. Harvard Health – “Considering collagen drinks and supplements” https://www.health.harvard.edu/blog/considering-collagen-drinks-and-supplements-202304122911
2. National Library of Medicine (PubMed) – “Effects of Fish Collagen Peptides on Hair Regrowth and Human Dermal Papilla Cell Proliferation” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9569759
3. National Institutes of Health (NIH) – “Collagen supplementation and hair health” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7695755
4. Journal of Cosmetic Dermatology – “The impact of collagen supplements on hair growth and thickness” https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.14063

❗ Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.

❗ Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – kopijuoti ir naudoti draudžiama.