Kortizolis: Kaip Streso Hormonas Veikia Sveikatą

Kortizolis

Kortizolis – tai steroidinis hormonas, dar vadinamas „streso hormonu“, nes jo lygis smarkiai padidėja, kaip atsakas į stresines situacijas. Šis hormonas gaminamas antinksčių žievėje ir atlieka svarbų vaidmenį organizmo prisitaikyme prie įvairių stresorių, tokių kaip fizinė įtampa, emociniai išgyvenimai, traumos ar šokas. Kortizolis padeda mobilizuoti energiją, reikalingą greitai reaguoti į stresą, didindamas gliukozės kiekį kraujyje ir palaikydamas smegenų bei širdies funkcijas.

Kortizolio funkcijos organizme

Kortizolis reguliuoja daugelį fiziologinių procesų. Jis veikia angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaitą, skatindamas gliukoneogenezę – gliukozės susidarymą iš neangliavandenių šaltinių, užtikrindamas organizmui energiją ekstremaliomis sąlygomis. Šis hormonas taip pat dalyvauja palaikant kraujospūdį, slopinant uždegimines reakcijas ir moduliuojant imuninį atsaką, todėl jis yra būtinas apsaugant organizmą nuo pažeidimų ir infekcijų.

Tačiau, nepaisant kortizolio svarbos, jo chroniškai padidėjęs lygis gali turėti žalingų pasekmių sveikatai. Kai kortizolis nuolat būna aukštame lygyje, jis pradeda neigiamai veikti įvairias organizmo sistemas.

Padidėjusio kortizolio poveikis

Perteklinis kortizolio kiekis sukelia įvairius medžiagų apykaitos sutrikimus. Vienas iš labiausiai pastebimų – tai svorio padidėjimas. Kortizolis skatina lipogenezę, ypač pilvo srityje, dėl ko kaupiasi riebalai aplink vidaus organus. Tai ne tik blogina išvaizdą, sukelia vadinamąjį „kortizolio nutukimą“, bet ir žymiai padidina metabolinio sindromo, apimančio nutukimą, hipertenziją, hiperglikemiją ir dislipidemiją, riziką.

Padidėjęs kortizolio lygis taip pat susijęs su skysčių sulaikymu organizme, kuris gali sukelti pilvo pūtimą ir sunkumo jausmą. Šis poveikis dar labiau sustiprėja dėl sumažėjusio jautrumo insulinui, kuris taip pat skatina riebalų kaupimąsi.

Psichologiniu lygiu chroniškai padidėjęs kortizolis gali sukelti nerimo sutrikimus ir depresiją. Kortizolis slopina serotonino ir dopamino – neuromediatorių, atsakingų už gerą nuotaiką, sintezę, kas gali sukelti nuolatinį nuovargio, dirglumo ir beviltiškumo jausmą.

Be to, ilgalaikis kortizolio poveikis gali sukelti katabolizmą – baltymų skaidymosi procesą, dėl kurio sumažėja raumenų masė, susilpnėja jungiamieji audiniai ir sumažėja kaulų tankis. Ši būklė vadinama osteopenija arba osteoporoze, kai kaulai tampa trapūs ir labiau pažeidžiami lūžių.

kortizolis

Kortizolis ir endokrininė sistema

Kortizolis glaudžiai susijęs su skydliaukės ir hipofizės funkcija. Chroniškai aukštas kortizolio lygis gali slopinti skydliaukės hormonų sekreciją, kas sukelia hipotirozę – būklę, pasižyminčią lėta medžiagų apykaita, silpnumu, padidėjusiu nuovargiu ir svorio padidėjimu. Skydliaukės hiperfunkcija taip pat gali atsirasti dėl ilgalaikio kortizolio poveikio, kas sukelia per didelį skydliaukės hormonų gamybą ir, kaip pasekmė, tachikardiją, nervingumą ir padidėjusį apetitą.

Antinksčiai, kurie yra kortizolio šaltinis, taip pat gali nukentėti nuo chroniško streso. Laikui bėgant tai gali sukelti antinksčių nepakankamumą, kai antinksčiai nustoja gaminti pakankamą kortizolio kiekį, kas sukelia chroniško nuovargio būseną, žemą kraujospūdį ir sumažina organizmo gebėjimą susidoroti su stresu.

Kaip išlaikyti kortizolio lygį normos ribose

Norint išlaikyti kortizolio lygį normos ribose, svarbu mokėti valdyti stresą. Kognityvinė elgesio terapija, joga, meditacija ir kvėpavimo pratimai gali padėti sumažinti nerimo lygį ir sumažinti kortizolio gamybą.

Taip pat svarbu stebėti mitybą. Maistas, turtingas antioksidantais, toks kaip žalia arbata, tamsus šokoladas ir rūgštūs pieno produktai, padeda mažinti kortizolio lygį. Vengti reikėtų cukraus ir rafinuotų angliavandenių, kurie gali sukelti staigius insulino lygio svyravimus ir destabilizuoti kortizolio lygį.

Reguliarus fizinis aktyvumas taip pat padeda kontroliuoti kortizolio lygį. Tačiau svarbu neperdėti, nes per didelės krūvos gali sukelti priešingą efektą ir padidinti kortizolio lygį.

Kokybiškas miegas atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant kortizolio lygį. Miego trūkumas didina kortizolio lygį, kas stiprina nerimo jausmą ir mažina organizmo gebėjimą kovoti su stresu. Rekomenduojama miegoti ne mažiau kaip 7-8 valandas per parą.

Nepamirškite apie vandens balansą. Pakankamas vandens vartojimas (apie 1,5-2 litrus per dieną) padeda palaikyti normalią organizmo funkciją ir išvengti dehidratacijos, kuri taip pat gali paveikti kortizolio lygį.

Išvada

Kortizolis – tai gyvybiškai svarbus hormonas, padedantis organizmui prisitaikyti prie stresinių situacijų. Tačiau jo chroniškai aukštas lygis gali sukelti įvairių rimtų pasekmių, tokių kaip svorio padidėjimas, psichikos sutrikimai ir endokrininės sistemos veiklos sutrikimai. Streso valdymas, tinkama mityba, fizinis aktyvumas ir kokybiškas miegas yra pagrindiniai veiksniai, padedantys išlaikyti kortizolio lygį sveikame lygyje. Supratimas, kokią svarbą turi kortizolio balansas, ir priemonės jo kontrolei gali žymiai pagerinti jūsų sveikatą ir gyvenimo kokybę.

❗ Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.

❗ Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – kopijuoti ir naudoti draudžiama.