— Beveik kas antra moteris susiduria su geležies trūkumo problema. Kodėl ne visos dėl to nerimauja?
Taip, daugelis moterų išdidžiai sako: „Aš seniai gyvenu su anemija, žemas hemoglobinas ir nieko: gyvenu, dirbu“. Taip pasireiškia nežinojimas apie tai, kaip tai kenkia sveikatai.
Suaugusio žmogaus organizme yra vidutiniškai 4 g geležies, iš kurios didžioji dalis (60 %) yra sudėtinė eritrocitų hemoglobino dalis, apie 9 % –yra mioglobino sudėtyje, likusi dalis kaupiama feritino pavidalu audiniuose. Išsivysčius latentiniam (paslėptam) geležies trūkumui, organizmas geležį pradeda vartoti iš atsargų: kepenų, blužnies, raumenų.
Jei moteriai 2–3 trimestre buvo geležies trūkumas, tai gali sukelti geležies trūkumą vaikui gimus, o vėliau išlikti. Todėl žindydama moteris turėtų vartoti geležies preparatus, kurie padės ir jai, ir kūdikiui.
Žmogui pasireiškia silpnumas, galvos svaigimas, jausmas, kad jis neišsimiega, galvos skausmai, dažnas širdies plakimas fizinio krūvio metu, skonio iškrypimas ir priklausomybė nuo neįprastų kvapų, stomatitas, odos sausumas, plaukų slinkimas ir trapūs nagai, pasunkėjęs rijimas, šlapimo nelaikymo epizodai, dažnai serga virusinėmis ir bakterinėmis infekcijomis. Visos geležies atsargos naudojamos kaulų čiulpų hemoglobino (deguonies nešiklis) sintezei, kad širdis ir smegenys nenukentėtų nuo jos trūkumo. Ir tik tada, kai visos atsargos išsenka, hemoglobinas pradeda mažėti. Ir atsiranda dar rimtesnių problemų.
Geležis žmogaus organizme nėra sintetinama. Vaisius per placentą iš motinos gauna ~300 mg geležies. Po gimimo pradinės geležies atsaros greitai padidėja dėl su maistu gaunamos geležies
– Ir niekas nenori išsiaiškinti, kodėl pradėjo dažniau sirgti, dėl ko slenka plaukai, išsausėjo oda, darosi sunkiau nuryti ir atsiranda silpnumas?
Dažniausiai žmonės to nesieja su geležies trūkumu. Ir pradeda ieškoti šampūno nuo plaukų slinkimo, stiprina nagus specialiu laku, o imunitetą stiprina imunomoduliatoriais, tonizuoja organizmą kava ar stipria arbata (kurios, beje, prisideda prie dar intensyvesnio geležies netekimo) . Jums tereikia nueiti pas terapeutą, kuris jus išsiųs tyrimams. Jie parodys hemoglobino kiekį, eritrocitų skaičių, hemoglobino kiekį eritrocituose (klinikinis kraujo tyrimas), taip pat geležies, feritino ir transferino kiekį kraujyje, transferino prisotinimas geležimi (geležies metabolizmas). Svarbu, kad latentinio (paslėpto) geležies trūkumo stadijoje klinikinis kraujo tyrimas negali atskleisti jokių anomalijų. Jie bus matomi tik išsamiai išanalizavus geležies apykaitą.
Geležies trūkumo požymiai:
*silpnumas, mieguistuma, raumenų silpnumas;
*galvos skausmai, galvos svaigimas, atminties sutrikimas ir sumažėjęs darbingumas,
*dusulys ir dažnas širdies plakimas fizinio krūvio metu;
*skonio iškrypimas;
*plaukų slinkimas;
*sausa oda, stomatitas;
*šlapimo nelaikymo epizodai, pasunkėjęs rijimas;
*dažnos virusinės ir bakterinės infekcijos.
Geležies trūkumas gali sukelti „neramių kojų“ sindromo vystymąsi, kai ramybės būsenoje jaučiamas nemalonus apatinių galūnių niežulys, dūrimas, kuris mažėja judant.
— Kodėl ir kam dažniausiai pasireiškia geležies trūkumas?
Geležies trūkumo išsivystymas labai susijęs su maistu. Į organizmą turėtų patekti apie 2 mg. geležies iš maisto, daugiausia iš gyvūninės kilmės produktų: raudonos mėsos, iš kurios pasisavinama daugiausia geležies – apie 20%, subproduktų, vėžiagyvių, kiaušinių, paukštienos ir žuvies. Iš vaisių, daržovių ir grūdų – daug mažiau. Išimtis yra špinatai, grikiai, ankštiniai augalai, riešutai ir džiovinti vaisiai. Todėl pirmoji geležies trūkumo priežastis yra nepakankamas suvartojimas su maistu. Didesnė rizika šiuo atveju kyla tarp vegetarų ir žmonių, kurie laikosi griežtų ribojančių dietų ir pasninko.
Antra priežastis – didelis geležies sunaudojimas, atsirandantis esant labai dideliam fiziniam krūviui, vaikams spartaus augimo ir raumenų masės didėjimo laikotarpiu, taip pat nėštumo ir žindymo laikotarpiu. Ypatingas pavojus yra lėtinis kraujo netekimas, kuris gali pasireikšti net moterims, turinčioms fiziologinį menstruacinį ciklą, taip pat žmonėms, sergantiems hemorojumi ir virškinimo trakto ligomis, kurios provokuoja kraujavimą.
Virškinimo traktas taip pat yra atsakingas už geležies pasisavinimą. Todėl daugelis šios srities patologijų taip pat gali sukelti jos trūkumą, pavyzdžiui, celiakija.
– Kas dar gali trukdyti geležies pasisavinimui?
Pieno produktai ir maistas, kuriame gausu kalcio, kuris blokuoja geležies pasisavinimą. Nereikia kotletų užsigerti pienu. Dėl tos pačios priežasties kartu nevartokite geležies ir kalcio papildų. Turi būti tarpas. Kava ir arbata blogina geležies pasisavinimą. Į tai ypač svarbu atsižvelgti vartojant geležies papildus.
Svarbiausia yra visavertė ir subalansuota mityba, kurią sudaro sezoninės daržovės ir vaisiai, mėsa, žuvis, jūros gėrybės, grūdai ir ankštiniai augalai. Svarbu, kad jis būtų įvairus, nes geležies pasisavinimui ir hemoglobino sintezei reikalingi vitaminai B, A, C, E, D, cinkas, varis ir kiti mikroelementai.
– Kodėl taip svarbu vengti geležies trūkumo?
Geležis yra hemoglobino dalis kaip deguonies nešiklis, be kurio neįmanoma gyvybė. Taip pat fermentai ir kofermentai, nuo kurių labai priklauso imuninės sistemos stiprumas. Trūkstant geležies, sumažėja bendras imunitetas, organizmas tampa mažiau atsparus infekcijoms.
Net virusams, bakterijoms ir grybeliams išgyventi reikia geležies. Kai šie infekcijos sukėlėjai patenka į organizmą, jie bando jį panaudoti sau. Nenorėdamas atiduoti savo geležies, organizmas ima ją blokuoti ląstelėse, tuomet padaugėja feritino (geležies depo), mažėja hemoglobino. Taip išsivysto uždegiminė anemija, kurios metu organizme persiskirsto geležis. Pasibaigus uždegimui, geležis grįžta į normalią būseną. Dažniausiai natūraliu būdu. Tačiau kartais prireikia geležies papildų.
Veganai ir vegetarai turėtų stebėti savo geležies atsargas organizme. O jei sumažėja – vartoti specialius vitaminus su geležimi.
Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.
Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – naudoti draudžiama.