Ženšenio nauda imuninei sistemai ir visam žmogaus organizmui

Šalys, suvaidinusios pagrindinį vaidmenį, populiarinant ženšenį, yra Kinija ir Korėja. Dangaus imperijoje sklando legenda apie kilmingą karį Zhen-Shen, kuris gynė paprastus žmones nuo plėšikų. Vieną dieną jo sesuo Liao įsimylėjo plėšiką ir padėjo jam pabėgti. Brolis persekiojo ir buvo nužudytas bandito. Sesuo, supratusi, ką padarė, graudžiai verkė, o toje vietoje, kur krito merginos ašaros, išaugo neįtikėtinos gydomosios galios augalas. Žmonės jam suteikė vardą herojaus Zhen-Shen garbei.

Nesvarbu, ar tai tiesa, ar ne, Azijoje jie tvirtai tiki šio augalo magiška galia (beje, šaknies forma primena žmogų). Lotyniškas pavadinimas Panax kilęs iš graikiško žodžio panacėja. Senovėje buvo tikima, kad ženšenis gali išgydyti sužeistą ar sunkiai sergantį žmogų ir net pažadinti jį iš numirusių. Šio augalo šaknis buvo įtraukta į daugumą geriausių to meto kiniškų vaistų, tačiau jo kaina buvo itin aukšta.

 

 

Ženšenis (Panax ginseng) yra žinomas ir plačiai naudojamas augalas tradicinėje Azijos medicinoje daugiau nei tūkstantį metų. Jo istorija medicinoje siekia senovės Kinijos, kur šis augalas buvo laikomas vertinga žole ir naudojamas kaip natūralus gydomasis preparatas. Štai keletas svarbių ženšenio istorijos aspektų medicinoje:

Senovės Kinija: Ženšenis buvo pirmą kartą užregistruotas Kinijos medicinos tekstuose daugiau nei 2000 metų prieš Kristų. Jis buvo vertinamas dėl savo galimų gydomųjų savybių, tokių kaip energijos stiprinimas, streso mažinimas, skausmo malšinimas ir imuninės sistemos stiprinimas.

Tibeto medicina: Ženšenis taip pat yra svarbi dalis Tibeto tradicinėje medicinoje, kur jis naudojamas kaip adaptogenas ir energijos šaltinis. Tibete ženšenis gali būti vartojamas kaip dalis vaistinių mišinių ir preparatų.

Korėja: Korėjiečių ženšenį taip pat vertino dėl jo gydomųjų savybių ir naudojo jį tradicinėje Korėjos medicinoje. Korėjiečių ženšenis gavo savo pavadinimą “Goryeo insam” pagal senovės Korėjos dinastiją Goryeo, kurios valdymo metu  buvo labai vertinamas.

Kitos Azijos šalys: Ženšenis taip pat buvo naudojamas tradicinėje medicinoje kitose Azijos šalyse, tokiomis kaip Japonija ir Rusijos Sibiro regionas.

Perėjimas į Vakarus: Šiandien ženšenis yra plačiai naudojamas ir plačiai žinomas visame pasaulyje. Per pastaruosius dešimtmečius jis pradėjo patekti į Vakarus ir tapo populiarus maisto papildas. Daugelis žmonių vartoja ženšenio produktus siekdami pagerinti energijos lygį, sumažinti stresą, stiprinti imuninę sistemą ar kitas sveikatos problemas.

Panax ginseng (žinomas ir kaip ženšenas, ginsengas arba Panax ginseng C.A. Meyer) yra ženšeno rūšis, kuri yra viena iš žinomiausių ir plačiai naudojamų ženšeno rūšių pasaulyje. Šis augalas priklauso Araliaceae šeimai ir yra žinomas dėl savo adaptogeninių savybių, kurios padeda organizmui prisitaikyti prie streso ir užtikrina bendrą gerovę.

Ženšenio (Panax ginseng) tyrimai yra plačiai atliekami ir apima įvairias sritis nuo fizinio pasirengimo iki kognityvinių funkcijų, streso valdymo ir imuninės sistemos stiprinimo. Šie tyrimai dažniausiai atliekami naudojant ženšenio ekstraktus arba kitus ženšenio produktus. Štai keletas pavyzdžių, kaip atliekami ženšenio tyrimai:

 • Fizinio pasirengimo tyrimai: Kai kurie tyrimai nagrinėja ženšenio poveikį fiziniam pasirengimui. Tai gali apimti išbandymus, kuriuose dalyviai vartoja ženšenio papildus arba ekstraktus ir tada vertinami jų fiziniai sugebėjimai, įskaitant maksimalų deguonies suvartojimą, ištvermę ir jėgą.
 • Kognityvinių funkcijų tyrimai: Kai kurie tyrimai tirtų ženšenio galimą poveikį kognityvinėms funkcijoms, įskaitant koncentraciją, atmintį ir psichinį darbingumą. Šie tyrimai dažnai apima ženšenio vartojimą ir vėlesnius kognityvinius testus.
 • Streso valdymo tyrimai: Adaptogeninių savybių dėka ženšenis yra tiriamas dėl jo potencialaus poveikio stresui valdyti. Tyrimai gali vertinti streso hormonų lygį, emocinį atsaką į stresą ir kitus su stresu susijusius rodiklius.
 • Imuninės sistemos tyrimai: Kai kurie tyrimai tiria ženšenio poveikį imuninei sistemai. Tai gali apimti tyrimus, kuriuose įvertinama, kaip ženšenis gali padidinti organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis arba slopinti uždegimą.
 • Seksualinės sveikatos tyrimai: Ženšenis buvo tiriamas dėl jo galimo poveikio seksualinei sveikatai. Šie tyrimai gali apimti erekcijos funkcijos tyrimus vyrams arba libido vertinimą abiem lytims.
 • Antinuovargio ir antioksidacinės savybės: Kai kurie tyrimai siekia ištirti ženšenio antioksidacines savybes ir jo potencialų naudojimą nuovargio sindromui.

Korejiečių ženšenis (Panax ginseng):

Energija ir nuovargio mažinimas: Korėjiečių ženšenis gali padėti pagerinti energijos lygį ir sumažinti nuovargį, kuo naudinga tiek moterims, tiek vyrams. Tai gali pagerinti bendrą savijautą ir fizinį pasirengimą.

Streso mažinimas: Adaptogeninės savybės gali padėti reguliuoti streso hormonus, o tai yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Mažinant stresą, žmonės gali jaustis ramesni ir sumažinti emocinį įtampą.

Imuninė sistema: Korėjiečių ženšenis gali stiprinti imuninę sistemą, padidindamas organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis. Tai ypač svarbu, kai reikia išlikti sveikiems žiemą.

Seksualinė sveikata: Korėjiečių ženšenis gali turėti teigiamą poveikį seksualinei sveikatai. Vieni tyrimai rodo, kad jis gali pagerinti erekciją vyrams ir padėti moterims su libido problemomis, nors šio poveikio mechanizmas vis dar ne visai aiškus.

Sibirietiškas ženšenis, taip pat žinomas kaip Siberian ginseng arba Eleutherococcus senticosus, yra ženšenio šeimos augalas, kuris auga Sibire ir kai kuriose kitose šaltose klimato zonose. Jis skiriasi nuo tradicinio Panax ginseng ir Amerikos ženšenio, bet taip pat yra garsėjamas savo naudingomis savybėmis organizmui. Štai keletas svarbių dalykų apie sibirietišką ženšenį ir jo poveikį žmogaus organizmui:

 • Adaptogenas: Sibirietiškas ženšenis yra laikomas adaptogeniniu augalu, kuris padeda organizmui prisitaikyti prie streso. Jis gali padėti žmonėms padidinti atsparumą fiziniam, emociniam ir psichiniam stresui.
 • Energija ir nuovargio mažinimas: Šis augalas gali padėti padidinti energijos lygį ir sumažinti nuovargį. Tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl žmonės dažnai naudoja sibirietišką ženšenį kaip natūralų energijos šaltinį.
 • Imuninė sistema: Sibirietiškas ženšenis gali turėti teigiamą poveikį imuninei sistemai, padidindamas organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis. Tai gali būti naudinga prevencijai žiemą, kai dažnai padaugėja peršalimo ir gripo atvejų.
 • Padidina protinį darbingumą: Kai kurie žmonės pastebi, kad vartojant sibirietišką ženšenį, pagerėja koncentracija ir protinis darbingumas. Tai gali būti naudinga tiems, kurie siekia pagerinti savo kognityvines funkcijas.
 • Antioksidaciniai savybės: Sibirietiškas ženšenis taip pat turi antioksidacinių savybių, kurios padeda organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais, lėtinėmis ligomis ir senėjimu.

 

 

Straipsniai apie Panax ginseng:

Jang, D. J., & Lee, M. S. (2002). Shin, C. Y. & Jung, W. S. Inhibitory effects of constituents of Korean red ginseng on [3H]5-hydroxytryptamine release from rat brain slices. Biological & Pharmaceutical Bulletin, 25(4), 536-540.

Hong, B., Ji, Y. H., Hong, J. H., Nam, K. Y., Ahn, T. Y. (2002). A double-blind crossover study evaluating the efficacy of korean red ginseng in patients with erectile dysfunction: a preliminary report. The Journal of Urology, 168(5), 2070-2073.

Moyad, M. A. (2005). Korean red ginseng. Urologic Nursing, 25(1), 49-54.

Straipsniai apie Eleutherococcus senticosus (Sibirietiškas ženšenis):

Aslanyan, G., Amroyan, E., Gabrielyan, E., Nylander, M., Wikman, G., & Panossian, A. (2010). Double-blind, placebo-controlled, randomised study of single dose effects of ADAPT-232 on cognitive functions. Phytomedicine, 17(7), 494-499.

Dowling, E. A., Redondo, D. R., Branch, J. D., Jones, S., & McNabb, G. (2003). Effect of Eleutherococcus senticosus on submaximal and maximal exercise performance. Medicine and Science in Sports and Exercise, 35(5), 769-776.

Panossian, A., & Wagner, H. (2005). Stimulating effect of adaptogens: an overview with particular reference to their efficacy following single dose administration. Phytotherapy Research, 19(10), 819-838.

❗ Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.

❗ Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – naudoti draudžiama.