Terminas „cinkas“ iš lotynų kalbos išverstas kaip „balta danga“. Pagrindinės šios medžiagos savybės buvo atrastos XIX amžiaus pradžioje. Tačiau tyrimai apie jo vaidmenį palaikant mūsų sveikatą ir ilgaamžiškumą nesiliauja iki šiol. Cinkas organizme nesintetinamas, todėl normalią jo koncentraciją reikia palaikyti subalansuota mityba. O tam tikrais atvejais – specialių vaistų ir maisto papildų vartojimu.
Kodėl organizmui reikia cinko?
Ši medžiaga reikalinga gerai odos, nagų ir plaukų būklei. Cinkas atlieka ne mažiau svarbų vaidmenį gyjant žaizdoms, palaikant imunitetą ir užtikrinant reprodukcinės sistemos sveikatą. Tyrimai parodė, kad jis dalyvauja įvairiuose biocheminiuose procesuose:
- Kaip fermento karboksipeptidazės dalis, jis dalyvauja virškinant maistą. Taip pat baltymų sintezėje ir kraujo krešėjime.
- Užtikrina sveiką odos būklę. Cinkas dalyvauja reguliuojant pagrindinių jos ląstelių – keratinocitų – dalijimąsi, skatina audinių regeneraciją. Įrodyta, kad jis padidina jų atsparumą ultravioletiniams spinduliams ir kitų nepalankių veiksnių įtakai.
- Dalyvauja kuriant naujas ląsteles ir genetinės informacijos perdavime. Štai kodėl jis yra įtrauktas į daugumą vitaminų ir mineralų kompleksų vyrams ir moterims, planuojantiems tapti tėvais. Taip yra ir dėl cinko dalyvavimo vyriško lytinio hormono gamyboje – juk dėl testosterono trūkumo dažnai sumažėja galimybė pastoti.
- Slopina fermentų ir mediatorių, dalyvaujančių uždegiminėse reakcijose, gamybą. Jis turi vidutinių antibakterinių ir priešgrybelinių savybių, kai naudojamas lokaliai.
Nepaisant didelio sukauptų duomenų kiekio, mokslininkai pripažįsta, kad tiriant šios svarbios medžiagos biologinį vaidmenį išlieka daug „baltų dėmių“.
Cinko nauda
Veidui ir kūnui – odos, plaukų ir nagų grožis
Jis užima antrą vietą po geležies tarp mikroelementų pagal masės dalį žmogaus organizme. Nemaža jo dalis sutelkta odoje ir plaukuose. Kalbame apie 6% viso kiekio – didesnėmis koncentracijomis jis randamas tik raumenyse ir kauliniame audinyje.
Cinką plačiai naudoja dermatologai ir kosmetologai. Tai gali padėti išspręsti daugelį su estetika ir odos sveikata susijusių problemų, o būtent:
žaizdų gijimas;
kova su seborėja;
kova su spuogais (aknė);
kitos infekcinių ir uždegiminių odos ligos, įskaitant virusines karpas;
kova su pigmentacija.
Cinkas yra būtinas aktyviam plaukų augimui. Jo efektyvumas buvo įrodytas gydant plaukų slinkimą, kuris susijęs su plaukų folikulų mirtimi ir yra paveiktas vyriškųjų lytinių hormonų, vadinamų androgenais. Ši problema dažnai pasitaiko moterims. Iki 30 metų su šiuo reiškiniu susiduria 2–5% moterų, o sulaukus 70 metų, šis skaičius siekia 40%. Cinkas yra svarbus ir galvos odos sveikatai, mažinant pleiskanų atsiradimo tikimybę ir pernelyg riebių plaukų formavimąsi. Nagų plokštelių stiprumas taip pat priklauso nuo bendro šio mikroelemento kiekio.
Cinko nauda kitiems organams
Cinkas yra būtinas insulino, kasos hormono, atsakingo už cukraus kiekio kraujyje mažinimą ir tiekimą ląstelėms, kurioms reikia gliukozės, gamybai. Mikroelementas dalyvauja vaikų augimo ir paauglių brendimo procesuose. Jis taip pat yra fermento, kuris apdoroja alkoholį, dalis. Veiksmingas jo darbas apsaugo kepenis, kasą ir smegenis nuo neigiamo alkoholio poveikio.
Taip pat žinoma, kad ypač daug cinko yra akių tinklainėje, nosies ir burnos ertmės gleivinė. Tai susiję tiek su nuolatine audinių atnaujinimo būtinybe šiose srityse, tiek su šio elemento dalyvavimu skonio, kvapo ir regėjimo procesuose. Būtent dėl šios priežasties tarp mikroelemento trūkumo simptomų yra skonio iškraipymas ir sunkumai matant objektus prieblandoje.
Cinko vaidmuo yra svarbus organizmui ir perduodant nervinius impulsus. Jis stimuliuoja smegenų veiklą, dalyvauja širdies susitraukimuose ir skeleto raumenų reguliavime. Jo trūkumas gali sukelti neurozes ir depresiją.
Cinkas padeda palaikyti:
normalią rūgštinę-bazinę apykaitą
normalią angliavandenių apykaitą
normalią pažinimo funkciją
normalią DNR sintezę
normalią maistinių makromedžiagų apykaitą
normalią riebalų rūgščių apykaitą
normalią vitamino A apykaitą
normalią baltymų sintezę
normalią kaulų būklę
normalią plaukų būklę
normalią nagų būklę
normalią odos būklę
normalią testosterono koncentraciją kraujyje
išsaugoti normalų regėjimą
normalią imuninės sistemos veiklą
apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos
cinkas atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese
PSO duomenimis, cinko trūkumas šiuo metu nustatytas 2 milijardams žmonių pasaulyje.
Dėl to, kad cinkas nėra sintetinamas žmogaus organizme, šis mikroelementas turi būti gaunamas iš išorės. Dėl šios priežasties cinko trūkumas dažniau pasireiškia tiems, kurie pažeidžia sveikos mitybos principus. Kas sukelia cinko trūkumą:
- Nepakankamas cinko suvartojimas su maistu;
- Padidėjęs fiziologinis poreikis (kūdikystė, paauglystė);
- Cinko absorbcijos pažeidimas, nepakankamas jo įsisavinimas;
- Reikšmingi cinko praradimai, kylantys dėl virškinamojo trakto ligų arba vartojant vaistus.
Cinko trūkumo rizikos grupė apima:
✔ Vegetarus, nes šis mikroelementas iš augalinės kilmės produktų pasisavinamas blogiau nei iš gyvūninės kilmės maisto.
✔ Nėščias ir žindančias moteris, kurios gali patirti didesnį cinko poreikį dėl vaisiaus vystymosi ir pieno gamybos.
✔ Žmones, sergančius virškinimo trakto ligomis, kuriomis gali sutrikti maisto medžiagų įsisavinimas, įskaitant cinką.
✔ Žmones, kuriems būdingas alkoholizmas, nes alkoholis gali trukdyti cinko absorbcijai ir didinti jo išsiskyrimą.
✔ Sergantieji lėtinėmis šalinimo sistemos ligomis, nes tokioms būklėms gali prireikti papildomo cinko organizme.
✔ Asmenys, nuolat vartojantys vaistus, nes tam tikri vaistai gali pagreitinti cinko pasišalinimą iš organizmo.
Cinko trūkumo prevencija apima kelias svarbias priemones:
Diversifikuota mityba: Geriau įsisavinamas cinkas iš gyvūninės kilmės produktų, todėl vegetarai turėtų būti ypatingai budrūs, stengdamiesi įtraukti į savo dietą pakankamai cinko ir viršyti rekomenduojamą normą.
Fitino rūgšties mažinimas: Grūduose ir ankštiniuose augaluose esanti fitino rūgštis gali trukdyti cinko pasisavinimui. Mirkant žirnius, avinžirnius arba pupelės keletą valandų prieš gaminimą, mažinamas fitino rūgšties kiekis, padedant optimaliau pasisavinti cinkui ir didinant jo biologinį prieinamumą.
Gydytojo paskirti vaistai: Norėdamas išvengti mikroelementų trūkumo, remdamasis laboratoriniais tyrimais, gydytojas gali skirti vaistų, kurių pagrindą sudaro cinkas.
Subalansuota mityba: Pagrindinis mikro ir makroelementų šaltinis yra subalansuota ir įvairi mityba. Rinkdamiesi įvairius maisto produktus, žmonės užtikrina, kad organizmas gauna įvairių maistinių medžiagų, tenkinant skirtingus mitybos poreikius.
Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.
Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – naudoti draudžiama.