Kam reikalingas kolagenas

Kam reikalingas kolagenas: paprastai apie sudėtingą baltymą ir jo svarbą organizmui

Žmogaus organizmas – tai nuostabiai subalansuota sistema, kurioje kiekviena ląstelė, audinys ir organas atlieka savo paskirtį. Kad kūnas veiktų darniai, jam reikalingas tvirtas pagrindas – struktūrinė atrama, kurią suteikia ypatingas baltymas, vadinamas kolagenu. Jis sudaro iki 30 % visų organizme esančių baltymų ir dalyvauja formuojant odą, kaulus, sąnarius, raiščius, kraujagysles bei daugelį vidaus organų.

Kolageną galima įsivaizduoti kaip karkasą, kuris palaiko viso kūno formą. Jo dėka oda išlieka elastinga, sąnariai – lankstūs, sausgyslės – tvirtos, o kaulai – atsparūs. Šis baltymas taip pat padeda išlaikyti kraujagyslių sienelių vientisumą, daro įtaką ragenos, dantenų, žarnyno sienelių ir net tarpslankstelinių diskų būklei. Organizme yra daugiau nei dvi dešimtys kolageno rūšių, tačiau pagrindinės yra šios:

  • I tipo kolagenas – suteikia tvirtumo kaulams, sausgyslėms, odai.

  • II tipas – vyrauja kremzlėse, atsakingas už jų elastingumą.

  • III tipas – būtinas kraujagyslių, vidaus organų ir odos struktūrai.

Šie kolageno tipai veikia kartu ir padeda palaikyti organizmo struktūros stabilumą bei vientisumą.

Su amžiumi natūrali kolageno gamyba ima lėtėti. Jau po 25-erių metų organizmas pradeda gaminti mažiau kolageno nei jaunystėje, o po 40-ies šis procesas dar labiau sulėtėja. Tai – natūralus biologinis ciklas: bėgant metams audiniai praranda elastingumą, atsistatymas po fizinio krūvio užtrunka ilgiau, judesiai tampa mažiau laisvi. Tai nėra liga – tai gyvenimo dalis. Vis dėlto egzistuoja būdų, kaip padėti organizmui prisitaikyti prie šių pokyčių.

Kolageno sintezės greitį lemia ne vien tik amžius. Didelę įtaką turi gyvenimo būdas: nuolatinis stresas, miego trūkumas, rūkymas, per didelis saulės spindulių poveikis, nesubalansuota mityba bei fizinio aktyvumo stoka – visa tai spartina kolageno skaidymą ir stabdo jo atsinaujinimą.

Svarbu suvokti, kad kolagenas – tai ne tik „grožio baltymas“, kaip dažnai rašoma. Jis itin svarbus sąnariams ir raiščiams, padeda palaikyti kaulų tankį, kraujagyslių elastingumą bei bendrą fizinę būklę. Mažėjantis kolageno kiekis pasireiškia ne tik išvaizdos pokyčiais – tai gali būti juntama ir kasdienybėje: sumažėja judesių laisvumas, krenta ištvermė, ilgėja atsistatymo laikas po fizinės veiklos.

kam-reikalingas-kolagenas

Organizmas pats gali gaminti kolageną, tačiau jam reikalingos „statybinės medžiagos“ – aminorūgštys (prolinas, glicinas, argininas), taip pat vitaminas C, cinkas, varis, siera ir kiti mikroelementai. Šių medžiagų gauname su maistu – mėsa, žuvimi, kiaušiniais, ankštinėmis kultūromis, žalumynais, daržovėmis ir vaisiais. Jų trūkumas gali slopinti kolageno sintezę ir mažinti jo kiekį audiniuose.

Papildant subalansuotą mitybą ir aktyvų gyvenimo būdą, vis daugiau žmonių renkasi kolageno maisto papildus. Tai nėra vaistai ar „stebuklingos priemonės“, tačiau jie gali tapti svarbia palaikymo dalimi – ypač po 30–35 metų, intensyviai sportuojant, ar esant didelėms fizinėms ir emocinėms apkrovoms.

Tokiuose papilduose dažniausiai naudojamas hidrolizuotas kolagenas – jau suskaidytas į peptidus, kuriuos organizmui lengviau įsisavinti. Dažnai jis derinamas su vitaminu C, hialurono rūgštimi, cinku ir kitomis medžiagomis, kurios skatina natūralią kolageno gamybą. Tokie kompleksai gali tapti reguliarios savirūpos dalimi – kaip jungiamojo audinio palaikymas ir bendras organizmo stiprinimas.

Rūpintis kolageno kiekiu – tai reiškia rūpintis savimi kompleksiškai. Tai ne tik išvaizda, bet ir savijauta: judėjimo lengvumas, gyvybingumas, energija ir pasitikėjimas savimi. Kolagenas – tik viena iš sudedamųjų dalių visumos, tačiau kai ši visuma subalansuota, kūnas lengviau išlaiko darną ir stiprybę.

Laiko atsukti negalime, bet galime padėti sau jaustis gerai čia ir dabar. Kolagenas – vienas iš tų sąmoningų pasirinkimų, kurie leidžia tai padaryti – be kraštutinumų, iš rūpesčio sau ir savo kūnui.


Šaltiniai:

1. Biochemistry, Collagen Synthesis – StatPearls (NCBI Bookshelf) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507709/

2. Enigmatic Insight into Collagen – National Library of Medicine (PMC) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4989561/

3. Decreased Collagen Production in Chronologically Aged Skin – National Library of Medicine (PMC) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1606623/

4. Molecular Mechanisms of Dermal Aging and Antiaging Approaches – National Library of Medicine (PMC) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6540032/

5. Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review – National Library of Medicine (PMC) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10180699/

6. Effects of Hydrolyzed Collagen Supplementation on Skin Aging – PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/


❗Straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir negali pakeisti gydytojo ar specialisto konsultacijos.

❗Šis straipsnis yra Biovitup intelektinė nuosavybė, nesusisiekus – naudoti draudžiama.

    0
    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę